PiS zmusza rolników do przejścia na ZUS!

17 lutego 2021
Posted in Aktualności
17 lutego 2021 tgrabarczyk

Według doniesień medialnych od przyszłego roku część rolników będzie musiała przejść na ZUS. To bardzo zła informacja zwłaszcza w kontekście obowiązującego stanu epidemii i kryzysu gospodarczego. Zmiana być może wejdzie w życie w 1 stycznia 2022 roku. Politycy Konfederacji zabrali głos w tej sprawie – „Polski rząd działa w interesie międzynarodowych koncernów, a nie interesie Polaków!”

Poseł Michał Urbaniak: „System ZUS-owski jak wiemy jest systemem niewydolnym, drogim dla płacącego. Jest systemem, w którym i tak ludzie otrzymają bardzo niskie emerytury. Rolnik, który niekoniecznie dużo zarabia na swojej ziemi, który musi dorabiać i prowadzić dodatkową działalność (agroturystyka czy małe sklepy), musiałby przyjść na ZUS i płacić 1457 złotych miesięcznie. Dla porównania KRUS wynosi ok. 700 złotych na kwartał. Dla tych ludzi taki projekt to może być finansowe zabójstwo!”

Poseł Urbaniak poinformował, że złożył w tej sprawię interpelację do ministra Waldemara Pudy.

Marek Szewczyk (Ruch Narodowy): „Czasy kiedy rolnik był w stanie wyżyć z kilku hektarów odeszły dawno temu w niepamięć. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej praktycznie nie ma takiej możliwości, żeby rolnik, który posiada hektar czy kilka hektarów, był w stanie utrzymać się tylko z działalności rolniczej, zwłaszcza przy tak niestabilnych cenach skupu i sprzedaży produktów (…) „Łatwo policzyć, że to co rolnik odprowadza przez cały rok, prowadząc drobną działalność gospodarczą, będzie musiał zapłacić w ciągu dwóch miesięcy. Logicznym jest, że zamknie tą działalność, bo nie będzie w stanie zapracować na ten ZUS. To tłamsi małą, drobną przedsiębiorczość, a powoduje wzrost znaczenia międzynarodowych koncernów i sieciówek. Polski rząd działa w interesie międzynarodowych koncernów, a nie interesie Polaków!”

W systemie prowadzenia działalność rolniczej i drobnej działalność gospodarczej pracuje w Polsce ok. 70 000 rolników, są to gospodarstwa agroturystyczne, małych wiejskich sklepów czy lokalnych zakładów fryzjerskich i inne małe biznesy. Przejdzie z KRUS na ZUS mocno uszczupli ich portfele i zmusi wielu z nich do zawieszenia dodatkowej działalności.

Jacek Wilk (Partia KORWiN): „Rząd PiS potrzebuje więcej pieniędzy, aby móc opłacać wszystkie swoje socjalistyczne fanaberie, by móc przekupywać własnych wyborców. Teraz mamy czas kryzysu, więc rząd sięga do kieszeni własnych obywateli i wzorem swoich komunistycznych idoli szuka wrogów ludu wśród tych, którzy mogą jeszcze jakiekolwiek pieniądze temu rządowi zapłacić. (…) Zamienienie KRUS na ten najgorszy z możliwych podatków, czyli ZUS, na osoby, które ledwo wiążą koniec z końcem, to jest mordowanie tych ludzi. Rząd bierze się za niszczenie kolejnej grupy.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI